Zakładanie strony internetowej – jak wybrać dobry hosting?

W dobie XXI wieku Internet stanowi miejsce, w którym zarówno przedsiębiorca, jak i osoba prywatna może wypromować swoją działalność. Internauci bardzo szybko odkrywają „nowe miejsca” w sieci i chętnie korzystają z ich zasobów. Wystarczy zasiać odrobinę zainteresowania i zachęcić użytkowników do odwiedzenia witryny, by zaistnieć medialnie. Jest to świetna metoda na reklamę swojej firmy. Na fundamentach ciekawych tekstów czy bogatej grafiki można wybudować dobrze prosperujący biznes. Podstawą stworzenia dobrej reklamy jest posiadanie strony Internetowej. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać odpowiedni hosting dla swojej strony www.

Jak założyć własną stronę internetową i co jest do tego potrzebne?


Aby zaistnieć w Internecie musisz mieć:

Projekt graficzny strony www wykonany według Twojego zlecenia, lub zakupiony gotowy szablon strony, czyli tzw.: „templatkę”. Domenę, pod której nazwą będzie widoczna Twoja strona. Oraz hosting, na którym zamieścisz swoją witrynę.

strona internetowa
Strony internetowe wyświetlone na ekranie dwóch komputerów.

Zauważ, że strony internetowe nie mają ograniczonego czasu działania. Możesz je włączać o dowolnej porze i w dowolnym miejscu, a te zawsze będą działać. Wszystko dzięki istnieniu serwera, czyli komputera, który tworzy miejsce dla stron internetowych. Usługa, polegająca na udostępnianiu miejsca na serwerze, to hosting.


Co to jest hosting i jak działa?

Na polskim rynku rozwija się wiele firm, które zarabiają na wynajmowaniu miejsc na swoich serwerach. Dzięki temu każdy ma szansę tworzenia zarówno małych stron www, jak i bardziej skomplikowanych serwisów, portali społecznościowych czy nawet sklepów internetowych.

serwer
Praca przy serwerze

Wiedz jednak, że usługi firm hostingowych znacznie się od siebie różnią jakościowo. Oczywiste jest, że usługa która jest tania, nie może w żaden sposób dorównać usłudze, która kosztuje dwa razy więcej. Nie zawsze jednak, istnieje konieczność zakupu drogiego hostingu. Dlaczego? Firma, której zależy wyłącznie na prezentacji wizytówki, nie musi inwestować grubych pieniędzy w najlepszy hosting. Jednak, sklep internetowy posiadający w ofercie tysiące produktów, powinien zastanowić się nad zakupem usługi o wysokiej jakości, ponieważ jego strona www powinna ładować się w miarę możliwości szybko.

Jaki hosting wybrać?


Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od potrzeb Twojej witryny. Jeśli, wybierzesz hosting, który nie działa prawidłowo, Twoja strona internetowa będzie się długo ładowała, co znacznie zniechęca interesantów, lub co gorsza, nie będzie działać w ogóle. Podpowiem zatem, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, by wybrać dobry hosting. Zaczynamy!

Dobry hosting – na jakie parametry zwrócić uwagę?


Uptime

Czas bezawaryjnego działania serwera. Uznawany jest za miarę niezawodności systemu. Wartość pożądana wynosi 99%, co oznacza, że jeśli Twoja strona internetowa jest wyświetlana przez kilku użytkowników, to w 99 przypadkach na 100 zostanie wczytana prawidłowo. Decydując się na daną firmę hostingową, dobrze jest sprawdzić, czy oferuje rekompensatę finansową, w przypadku gdy wskaźnik okaże się być niższy.


Przestrzeń dyskowa

Hostingi mają wyznaczone limity wolnej przestrzeni dostępnej na dysku. Możesz na niej przechowywać wszystkie swoje dane (bazy danych, zdjęcia, filmy, grafikę, animacje). Ze wszystkiego możesz korzystać tak samo jak w prywatnym komputerze. Dla standardowej strony internetowej wystarczająca jest przestrzeń 10 GB. Jeśli jednak, Twoja strona www nastawiona będzie na publikację sporej ilości grafiki, zdjęć, filmów, będziesz potrzebował przestrzeni kilkudziesięciu GB przestrzeni dyskowej.


Szybkość łącza

Od tego parametru zależy szybkość wczytywania i wyświetlania Twojej strony internetowej. Nieskomplikowana wizytówka czy galeria ze średniej jakości grafiką nie wymaga obecności superwydajnego łącza. Sytuacja jednak, wygląda zupełnie inaczej, gdy udostępniasz elementy o sporych rozmiarach. Transfer danych, który możesz przesyłać w ciągu miesiąca jest ograniczony. Zużywasz go za każdym razem, gdy wysyłasz dane do serwera, lub je pobierasz.Od przepustowości łącza zależy z kolei ilu użytkowników może jednocześnie przeglądać Twoją stronę w tym samym czasie. Za dodatkową opłatą, będziesz mógł wówczas wykupić dodatkowy pakiet danych.


Bezpieczeństwo

W znacznym stopniu bezpieczeństwo Twojej strony zależy od siły hasła jakiego używasz. Ponad 40% firm hostingowych nie korzysta jednak, z zapór ogniowych ani usług monitorowania, co sprawia, że dane użytkowników są narażone na atak hakera. Duże znaczenie mają także aktualizacje WordPressa i certyfikat SSL.


Technologie hostingowe

Konieczne jest, by możliwości serwera były komplementarne do Twojej strony internetowej. Jeśli Twoja strona ma skomplikowaną strukturę, najlepiej jest sprawdzić czy hosting działa w zakresie technologii PHP i MySQL. Dobrym pomysłem jest rozmowa z webmasterem, odnośnie wymagań, jakie stawia Twoja strona hostingowi – czy konto jakie zamierzasz zakupić na danym serwerze będzie działało synergicznie z Twoją stroną internetową. Technologia PHP to program stanowiący podstawę najnowocześniejszych stron www. Wykorzystują go systemy wyświetlające treść oraz niektóre systemy interaktywne. MySQL natomiast, jest systemem baz danych, który w połączeniu z PHP czy Apache daje możliwość szybkiego i sprawnego otwierania stron.
Backupy – szanująca się firma hostingowa tworzy tzw. „backupy”, czyli kopie zapasowe danych. Jest to dobra forma ochrony przed atakami typu ramsomware oraz awarią systemu, które mogłyby spowodować bezpowrotną utratę danych. Backup tworzony jest przyrostowo, tzn.: najpierw tworzona jest pełna kopia zapasowa danych, a potem na zasadzie aktualizacji dodawane są pozostałe dane.


Pamięć RAM

Pamięć operacyjna (RAM) jest jednym z najważniejszych parametrów hostingowych. Po każdorazowym załadowaniu strony, serwer musi uruchomić liczne zabezpieczenia oraz wysłać i pobrać dane. Wszystkie te czynności zajmują określoną część pamięci hostingowej, czyli RAM. Na dysku może znajdować się ogromna ilość danych, ale tylko część z nich może być wykorzystywana w tym samym czasie. Przestrzeń przeznaczona na tymczasowe przechowywanie danych, które lada moment zostaną wykorzystane przez serwer, nazywa się pamięcią RAM. Im więcej pamięci operacyjnej ma host, tym więcej osób może w danej chwili obsłużyć serwer. Pojedyncze odwiedziny podstrony należącej do Twojej witryny nazywa się „procesem”. Każdy z nich powinien mieć dostęp do właściwej ilości RAMu, by serwer mógł prawidłowo zrealizować powierzone mu zadanie. Jeśli, pamięć RAM nie będzie wystarczająca dla pojedynczego procesu, ekran nie wyświetli strony www, lecz komunikat o błędzie. Standardowa strona internetowa potrzebuje min. 128 MB RAM dla pojedynczego procesu, a całkowicie wymaga ok. 192 MB pamięci RAM całkowitej. Stąd, należy podziękować wszystkim firmom hostingowym, które nie potrafią zapewnić użytkownikom minimalnie takiej ilości pamięci.


Obsługa certyfikatu SSL

Protokół SSL zabezpiecza sieć i umożliwia tworzenie bezpłatnego połączenia internetowego oraz podnosi pozycję strony internetowej w Google. Certyfikat SSL chroni transakcje, dane osobowe, hasła i loginy. Co więcej, jeśli strona internetowa jest zabezpieczona przez takowy protokół, w pasku przeglądarki użytkownika pojawia się specyficzna zielona kłódka, która wzbudza zaufanie. Jeśli strona nie posiada certyfikatu SSL, pojawia się komunikat, odnośnie braku zabezpieczenia.

Strona www
Strona www z obsługą SSL.


Pomoc techniczna

Dobrze jest wybrać firmę, która dość szybko naprawi usterkę i odpowie na Twoje pytania. Wiedz, że niektóre firmy hostingowe zajmują się problemem w przeciągu kilku dni, podczas gdy innym, zajmie to zaledwie kilka godzin.


Domena, a hosting


Wiedz, że nie musisz posiadać usługi hostingowej u rejestratora swojej domeny. Nazwa domeny jest wyłącznie adresem witryny, która śmiało może być hostowana w innej firmie. Bywa, że dystrybutorzy domen oferują darmowe usługi hostingowe przez wybrany okres czasu. Ty jednak, wcale nie musisz decydować się na korzystanie z ich usług.

Jaki hosting wybrać? Darmowy czy płatny?


Zwykle, jeśli coś otrzymuje się za darmo, ma to swoje wady. Tak jest i w tym przypadku. Darmowy hosting, mimo, iż nie pobierze od Ciebie żadnych środków finansowych, jakość jego działania będzie kiepska. Ograniczona przestrzeń dyskowa, niewielka ilość pamięci RAM, niski transfer, powolne działanie, długie ładowanie strony internetowej, to tylko nieliczne minusy. Musisz wiedzieć, że darmowy hosting to również częste awarie i niechciane reklamy, które dość często przysłaniają całe okno widoku.

Jaki hosting dla początkującej firmy?


Jeśli, dopiero co, założyłeś swoją działalność gospodarczą i właśnie rozpoczynasz przygodę ze swoją działalnością w Internecie, z całą pewnością wystarczy Ci 1 GB pojemności dyskowej i ok. 10 GB transferu. Jeżeli jednak, zamierzasz mieć więcej niż 1 konto mailowe, lepiej zainwestować w większą pojemność. Z biegiem czasu, jeśli Twoja działalność się poszerzy, a Ty zyskasz na popularności, możesz wykupić inny plan hostingowy.

A co jeśli ten artykuł nie rozwiał wszystkich Twoich wątpliwości?

W takim wypadku pozostaje Ci zdać się na mnie i moją pomoc w wyborze odpowiedniego hostingu.

Zamawiając u mnie zaprojektowanie strony internetowej możesz być pewien, że polecę coś z czego sam korzystam, lub coś co już wielokrotnie przetestowałem. Wiem, że działa dobrze i nie zrujnuje Twojego portfela.. 🙂 Zapraszam do kontaktu 😉

KONTAKT

Jeśli mają Państwo jakieś pytania, proszę o telefon lub skorzystanie z formularza kontaktowego..

formularz kontaktowy

Napisz do mnie:

Więcej o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.

Ta strona korzysta z plików cookie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej w Polityce Prywatności.