TOP 10 – największe atrakcje Częstochowy

Tak jak obiecałem w poprzednim wpisie o Częstochowie – przedstawiam TOP10 największych atrakcji Częstochowy. Oczywiście subiektywnie 😉

Czym może nas oczarować Częstochowa? Wbrew pozorom wycieczki po terenie tego miasta nie można ograniczać do zwiedzenia sanktuarium na Jasnej Górze. Atrakcji i cennych zabytków jest tu znacznie więcej. Które z nich zasługują na szczególne wyróżnienie? Oto 10 punktów, które na turystycznym planie Częstochowy zajmują miejsce bardzo ważne.

TOP 10. Parki podjasnogórskie

Trudno wyobrazić sobie współczesną Częstochowę bez miejskich parków. Są one z jednej strony cennymi ostojami miejskiej zieleni, z drugiej – pamiątkami o ogromnej wartości historycznej. Do tych najsłynniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów skrawków miejskiej zieleni zaliczają się Park im. Stanisława Staszica oraz Park 3 Maja, które – ze względu na położenie u stóp Jasnej Góry – zwykło się określać mianem parków podjasnogórskich. Parki te mogą się pochwalić doskonałym zagospodarowaniem, historią sięgającą XIX stulecia oraz wspaniałym drzewostanem, liczącym sobie 100-150 lat. Klony, jesiony, świerki, dęby, cyprysiki i jałowce – oto wybrane drzewa, które można podziwiać w czasie spacerów po tych parkach.

TOP 9. Kościół św. Jakuba

Kościół św. Jakuba jest jednym z najbardziej oryginalnych zabytków sakralnych w Częstochowie. Powstał on w miejscu, w którym już w XVI wieku istniała drewniana kapliczka wraz z przytułkiem dla chorych pielgrzymów. Pod koniec XIX wieku ziemia, na której stał kościół, przeszła w ręce cara. W ten oto sposób w Częstochowie, włączonej w 1815 roku do Królestwa Polskiego, pojawiła się piękna cerkiew św. Cyryla i Metodego. Choć obecnie świątynia ta pełni rolę kościoła katolickiego, wciąż urzeka swym bizantyjskim stylem oraz wspaniałym wnętrzem.

TOP 8. Rezerwat archeologiczny kultury łużyckiej

Pawilon wystawowy, który znajduje się na terenie dzielnicy Raków, to wyjątkowa atrakcja dla miłośników historii oraz archeologii. W miejscu, w którym w latach 50-tych XX wieku odkryte zostało cmentarzysko sprzed około 2500 lat, czeka się na turystów rezerwat archeologiczny kultury łużyckiej. Każdy, kto zdecyduje się odwiedzić to miejsce, będzie mógł zdobyć wiele cennych informacji zarówno na temat samej kultury łużyckiej, jak i pochówków ciałopalnych oraz szkieletowych.

TOP 7. Ratusz

Ta klasycystyczna budowla powstała w I połowie XIX wieku, jednak obecną formę zawdzięcza przebudowie z 1908 roku. Początkowo gmach ten był podzielony na dwie części: biurową oraz prywatną, w której mieściły się mieszkania urzędników. Od 1967 roku służy jako siedziba Muzeum Częstochowskiego, a zgromadzone tu eksponaty pozwalają turystom zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach miasta.

TOP 6. Muzeum Produkcji Zapałek

To jeden z kilku częstochowskich obiektów, które doczekały się wpisania na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Kto odwiedzi dawną siedzibę Częstochowskich Zakładach Przemysłu Zapałczanego SA, ten z pewnością nie będzie żałować. Można tu zdobyć wiele ciekawych informacji na temat metod produkcji zapałek, a przede wszystkim nacieszyć się widokiem zabytkowych maszyn z lat 30-tych XX stulecia.

TOP 5. Kościół św. Zygmunta

Kościół św. Zygmunta jest obiektem bardzo ważnym m. in. ze względu na fakt, iż to właśnie tu rozpoczynają się Aleje Najświętszej Maryi Panny. Dzieje tego kościoła sięgają najprawdopodobniej XIV wieku, choć obecną formę uzyskał on w XVIII wieku. Warto zapamiętać, iż kościół ten od XV wieku związany był dość mocno z pobliskim sanktuarium na Jasnej Górze. W jaki sposób? Otóż od XV wieku do 1866 roku świątynią tą opiekowali się Paulini.

TOP 4. Aleja Henryka Sienkiewicza

Aleja ta pełni rolę łącznika między Alejami Najświętszej Maryi Pannny, a Jasna Górą. Liczy ona sobie 280 metrów długości i jest jednym z ważniejszych miejsc dla przybywających do częstochowskiego sanktuarium pielgrzymów. W czasie spaceru ta aleją można nacieszyć się widokiem parków podjasnogórskich, można się też przyjrzeć pomnikowi, który przypomina o męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.

TOP 3. Aleja Najświętszej Maryi Panny

Podzielona na trzy części, jest Aleja Najświętszej Maryi Panny najważniejszym ciągiem komunikacyjnym na terenie Częstochowy. Ta ulica powstała jako łącznik między Starą Częstochową a Częstochówką. Jej wytyczenie w latach 20-tych XIX wieku było jednym z ważniejszych kroków do połączenia tych osad w jedno miasto o nazwie Częstochowa. Przy liczącej aż 1500 metrów długości ulicy czekają na gości i modne sklepy, i liczne lokale gastronomiczne. Nie brak tu również ciekawych zabytków, takich jak ratusz czy dawna cerkiew, oraz pomników, w gronie których wyróżniają się ławeczki poświęcone m. in. Władysławowi Biegaskiemu oraz Halinie Poświatowskiej. Swą ławeczkę ma tu również Marek Perepeczko, który zmarł w 2005 roku w Częstochowie.

TOP 2. Muzeum Beksińskiego

Ta placówka przyciąga miłośników sztuki, a przede wszystkim tych, których zafascynowała twórczość Zdzisława Beksińskiego. Prezentowane tu prace pochodzą z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, w skład której wchodzi 30 obrazów i 30 rysunków.

TOP 1. Jasna Góra

Zespół klasztorny na Jasnej Górze to wizytówka miasta i jego najcenniejszy zabytek. Pielgrzymów przyciąga tu cudowny obraz Czarnej Madonny. Miłośników historii – potężne fortyfikacje bastionowe, piękne bramy oraz takie muzea, jak Skarbiec oraz Muzeum 600-lecia, urządzone w dawnej drukarni klasztornej. Od 2006 roku zwiedzający Jasną Górę goście mogą też zajrzeć do Skarbca Pamięci Narodu, w którym prezentowane są m. in. trofea zdobyte przez króla Sobieskiego pod Wiedniem, cenne tkaniny i gobeliny, a także te pamiątki, które przypominają o znanych działaczach „Solidarności”.

Częstochowa to pełne niezwykłych atrakcji miasto, a wycieczki po jego terenie mogą każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Kto znajdzie tanie noclegi w centrum tego miasta, ten będzie miał okazję, by wczuć się w tutejszą atmosferę. Częstochowa z pewnością zasługuje na większe zainteresowanie ze strony turystów, a wędrówka po jej najpiękniejszych zakątkach dla każdego z nas może się okazać wspaniałą przygodą.

KONTAKT

Jeśli mają Państwo jakieś pytania, proszę o telefon lub skorzystanie z formularza kontaktowego..

formularz kontaktowy

Napisz do mnie:

Więcej o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.

Ta strona korzysta z plików cookie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej w Polityce Prywatności.