Szybkość wczytywania się strony i jej działania – Czym jest, dlaczego jest ważna i jak ją poprawić przy pomocy PageSpeed Insights!

Szybkość wczytywania się strony internetowej oraz jej działania są bardzo ważnymi czynnikami, które wpływają na pozycjonowanie strony internetowej. Wiele osób — właścicieli witryn nie przykłada wagi do tego elementu, starając się zoptymalizować witrynę pod kątem SEO czy UX. W efekcie w wielu przypadkach borykają się z problemami niewiadomego pochodzenia. Dzięki przyspieszeniu witryny i zoptymalizowaniu jej pod tym kątem możemy istotnie poprawić jej pozycję w Google. Czym zatem jest szybkość wczytywania się, działania strony i PageSpeed Insights Google? Jak poprawić szybkość działania witryny i dlaczego jest to takie ważne? Odpowiedzi prezentujemy poniżej.

Czym jest i dlaczego tak ważna jest szybkość działania strony www?

Czas wczytywania się i działania witryny oraz poszczególnych jej elementów jest jednym z najważniejszych czynników pozycjonowania i indeksowania witryny. Google starając się prezentować użytkownikom listy wyników wyszukiwania, bierze pod uwagę oprócz przydatności witryny czas, w jakim informacje zostaną dostarczone i wyświetlone użytkownikowi. Google bada witryny skrupulatnie pod tym kątem oraz ocenia ten parametr w wielu elementach na stronie. Skrupulatna ocena wielu elementów jest najlepszym dowodem, iż jest to istotny czynnik pozycjonowania i warto zwrócić na niego szczególną uwagę.

Google od wielu lat zawieszka ważność tego parametru, odpowiadając na wymagania i trendy wśród użytkowników. Korzystają oni chętniej z witryn, które szybko się ładują oraz nie wymagają długiego oczekiwania na wyświetlenie informacji. Google ocenia czas działania witryny nawet w dziesiątych i setnych częściach sekundy a walka o nie jest rzeczywiście realną szansą na wyższe wypozycjonowanie strony www. Ten czynnik rankingowy jest na tyle istotny, iż Google oferuje specjalne narzędzia do szczegółowej diagnostyki witryny np. PageSpeed Insights czy wersje przeznaczona jedynie dla stron mobilnych.

Szybkość działania strony internetowej poprawia również konwersje, obniża współczynnik odrzuceń, zwiększa zadowolenie użytków, pomaga budować pozytywny wizerunek marki, zwiększa wiele parametrów witryny i statystyk, które wzajemnie na siebie oddziaływają i jest niezwykle korzystne pod kątem SEO.

PageSpeed Insights Google, czyli zdiagnozuj witrynę

Podstawowym narzędziem, z którego zdecydowanie warto skorzystać, aby poznać czas ładowania się witryny i jej działania jest PageSpeed Insights. Jest narzędzie od Google, które umożliwia szybkie sprawdzenie witryny pod tym kątem. Aby z niego skorzystać, nie musimy zakładać konta, zarejestrować się czy posiadać dostępu do witryny. Wystarczy wpisać w pasek sprawdzenia narzędzia adres strony, a po kilkunastu sekundach otrzymamy raport dotyczący naszej witryny. Jest to rozbudowany i zaawansowany spis. Pozuje m.in. takie elementy jak szybkość wczytywania się strony, czas rozpoczęcia ładowania pierwszych skryptów i elementów, czas kompletnego załadowania się strony oraz inne szczegółowe dane.

Efektem przeprowadzenia audytu jest ocena punktowa naszej strony. Jest to ogólna ocena w zakresie 0 pkt — 100 pkt gdzie 100 pkt jest wynikiem idealnym — najwyższym. Narzędzie to pokazuje również kilkadziesiąt sprawdzonych elementów pod kątem czasu działania i oznacza je zaliczeniem lub koniecznością poprawy. Przy elementach wymagających naprawy uzyskamy odpowiedzi, w jaki sposób poprawić szybkość działania danego elementu. Google ocenia szybkość działania strony na podstawie wielu algorytmów czy zaawansowanych rozwiązań. Jest to m.in. test danej strony czy informacje o stronie pochodzące od użytkowników. Jest to bardzo miarodajne rozwiązanie, gdyż w ten sposób dowiadujemy się, jak długo nasza witryna ładuje się na stronie przeciętnych odbiorców, a nie tylko na naszym sprzęcie lub serwerach Google.

Podpowiedź: W sieci istnieje dużo więcej podobnych narzędzi, które pomogą zdiagnozować naszą stronę internetową. Warto używać ich do weryfikowania danych z Google, choć są one i tak dokładne. Możemy skorzystać zatem z automatycznych audytów SEO i sekcji czasu ładowania się strony czy narzędzi typowo przeznaczonych do mierzenia szybkości działania witryny.

Jak poprawić czas wczytywania się i szybkość działania witryny internetowej?

Jeśli wiemy już jak i dlaczego warto diagnozować witrynę pod kątem czasu działania oraz jak sprawdzać szybkość wczytywania się witryny internetowej, warto również odpowiedzieć na pytanie jak poprawić szybkość funkcjonowania witryny. Z pewnością powinniśmy przeanalizować sugestie PageSpeed Insights Google i sprawdzić, czy możemy wyprowadzić zalecane zmiany. Ponadto istnieje jeszcze kilka różnych sposobów, które możemy wdrożyć na naszej stronie internetowej.

Z pewnością jest to używanie grafik skompresowanych, które będą miały największą możliwą rozdzielczość i najmniejszą możliwą wagę. W sieci istnieje wiele różnych serwisów, na których możemy dokonywać takich kompresji. Wystarczy wgrać dane zdjęcie, a narzędzie to usunie zbędne wpisy z pliku oraz dostosuje je pod kątem rozdzielczości czy rozszerzenia. Bardzo często możemy w ten sposób otrzymać nawet kilkukrotnie mniejszy rozmiar zdjęcia przy zachowaniu podobnej jakości. Zdjęcia takie będą dużym ułatwieniem i będą w znaczący sposób przyspieszać wczytywanie się witryny.

Drugim sposobem na przyspieszenie działanie strony internetowej jest używanie udostępniania filmików i nagrań video. Umieszczanie plików wideo na swoim hostingu i bezpośrednio na stronie jest bardzo nieefektywne i spowalnia witrynę. Zdecydowanie lepiej jest uploadować filmiki na YouTube oraz udostępniać jedynie je na naszej stronie internetowej. YouTube posiada bezkonkurencyjnie najlepszą infrastrukturę technologiczną oraz wiele rozmieszczonych serwisów na świecie w różnych miejscach przyspieszających ładowanie się nagrania dla danego odbiorcy. To wszystko przełoży się szybsze działanie witryny jeśli znajdują się na niej nagrania video.

Aby nasza strona www działa szybko i sprawnie warto też zrezygnować z instalowania wielu pluginów na stronie czy wdrożyć funkcje lazy loading o ile istnieje taka możliwość, a która ładuje wiele elementów na stronie dopiero wtedy gdy są one potrzebne, a nie automatycznie przy jej uruchomieniu. Możemy też skonfigurować witrynę, aby w większym stopniu wykorzystywała pamięć wewnętrzną przeglądarki użytkownika czy unikać wielu przekierowań.

KONTAKT

Jeśli mają Państwo jakieś pytania, proszę o telefon lub skorzystanie z formularza kontaktowego..

formularz kontaktowy

Napisz do mnie:

Więcej o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.

Ta strona korzysta z plików cookie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej w Polityce Prywatności.