Responsywne strony internetowe

Jeżeli natknąłeś się na stwierdzenie, że strona internetowa jest responsywna, a nie znałeś wcześniej tego określenia, to z pewnością zadajesz sobie pytanie: co to właściwie jest i czy ja tego potrzebuję? Dziś rozwieję Twoje wątpliwości i nieco przybliżę Ci ten niezwykle aktualny temat. Gotowy? No to zaczynamy!

Strona responsywna – co to takiego?

Responsywne strony internetowe są odpowiedzią na wymagania klienta, który korzysta z wielu urządzeń do przeglądania internetu. I na każdym z tych urządzeń chciałby mieć możliwość przeglądania strony www z rozdzielczością dopasowaną do danego urządzenia. Strona responsywna to więc taka strona, która automatycznie dostosowuje się do rozdzielczości konkretnego urządzenia. Powoduje to, że nie trzeba tworzyć osobnej wersji strony dla komputera oraz urządzeń mobilnych takich jak smartfony i tablety.

Zalety responsywności

Reponsywna strona internetowa to po pierwsze wygoda dla użytkowników internetu, ponieważ pozwala im na pełne wykorzystanie możliwości każdego z urządzeń, jakim dysponują i z jakich korzystają na co dzień. Responsywne strony internetowe niosą jednak za sobą jeszcze kilka innych dodatkowych atutów, które są co najmniej równie ważne:

1. Możliwość uzyskania wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania

Warto wiedzieć, że strony responsywne są promowane przez wyszukiwarkę Google, co sprawia, że taka strona ma szansę na lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania. Jest to więc czynnik, który bez wątpienia ma wpływ ma pozycjonowanie. A to bardzo ważne [o czym w innym artykule].

Przestarzałe strony, które nie spełniają standardów RWD, muszą się liczyć ze znacznie mniejszą ilością odwiedzin.

2. Krótszy czas ładowania strony

Strony responsywne są bardzo dobrze zoptymalizowane, jeżeli chodzi o czas ładowania się strony. Sprawia to, że tego typu serwisy mają zdecydowanie mniejszy współczynnik odrzuceń.

3. Większa liczna aktywnych użytkowników

Responsywne strony internetowe sprawiają, że istnieje zdecydowanie większa szansa, że użytkownik na niej pozostanie oraz że na nią wróci. Korzystanie ze strony responsywnej jest po prostu wygodniejsze, co świetnie pokazuje zachowanie osób surfujących po internecie.

4. Oszczędności

Responsywna strona internetowa to także korzyść dla właściciela takiego serwisu. Posiadane takiego rozwiązania eliminuje konieczność tworzenia kilku różnych wersji strony dla różnych typów urządzeń. Oczywiście stanowi to realne oszczędności, które można zainwestować, chociażby w promocję naszej działalności lub pozycjonowanie.

Czy rozwiązanie to ma jakieś wady?

Jedynym minusem, jaki można by wymienić, jeżeli chodzi o strony responsywne to sytuacja, kiedy mamy już stronę internetową i chcemy, aby została ona „zmieniona” w stronę responsywną. Cena za taką usługę przewyższa bardzo często koszty stworzenia nowej strony. Jest to wiec zupełnie nieopłacalne posunięcie. Jeżeli chcemy zmienić naszą starą stronę internetową, w stronę responsywną to musimy się po prostu liczyć z tym, że trzeba będzie ją zaprojektować zupełnie od nowa. Oczywiście pozwoli to przy okazji nadać jej świeżości i dostosować do aktualnie panujących trendów.

W większości przypadków zaprojektowanie czegoś zupełnie nowego pozwoli poprawić np. nawigację na stronie oraz zwiększy jej czytelność. Może być to szczególnie ważne w obecnych czasach kiedy w związku panującą pandemią i ograniczeniami coraz więcej osób starszych decyduje się na korzystanie z internetu.

Podsumowanie i trochę reklamy

Jeżeli Twoja strona internetowa nie jest jeszcze zgodna z wymogami Responsive Web Design (RWD), to z pewnością warto zadbać o to, aby jak najszybciej się to zmieniło. Jak widać, responsywność niesie ze sobą naprawdę sporo korzyści, które zdecydowanie warto wykorzystać w swoim biznesie.

Wszystkie strony internetowe wykonywane przeze mnie są w 100% responsywne. Nie ma nawet takiej możliwości, żebym wykonał stronę nieresponsywną.. ;).

Jeśli więc zaczynasz swoją przygodę w internecie zachęcam do kontaktu. Wykonam dla Ciebie fajną, przejrzystą i przystosowaną do wszystkich urządzeń stronę internetową. Zerknij proszę do mojego portfolio. Być może wpadnie Ci coś ciekawego w oko.

KONTAKT

Jeśli mają Państwo jakieś pytania, proszę o telefon lub skorzystanie z formularza kontaktowego..

formularz kontaktowy

Napisz do mnie:

Więcej o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.

Ta strona korzysta z plików cookie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej w Polityce Prywatności.