Formatowanie tekstu, czyli jak sprawić żeby tekst był estetyczny

Dodawanie treści na stronę internetową jest często mozolnym procesem, który nie jest taki łatwy, jak się wydaje. Bardzo często dodajemy go w sposób nieprzemyślany, aby jedynie wyglądał estetycznie. Istnieje jednak wiele sposobów na jego efektywne, efektowne i skuteczne formatowanie, dzięki któremu możemy odnosić wiele korzyści. W tym tekście odpowiadam zatem na pytanie dlaczego warto formatować tekst datowany na stronie i poświęcić temu nieco więcej czasu, jak formatować tekst pod kątem UX, SEO i czytelności witryny oraz jak robić to skutecznie.

Odpowiednia struktura tekstu czyli nagłówki i śródtytuły

Pierwszym elementem formatowania, o jaki powinniśmy zadbać to stworzenie odpowiedniej struktury tekstu. Nie powinien mieć on formy bloku testu, a powinien być podzielony na sekcje, akapity i śródtytuły. Tekst tak sformatowany czyta się znacznie wygodniej użytkownikom. Dla Google również jest to sygnał o jego jakości, a najlepiej świadczy o tym fakt, iż według narzędzi SEO w akapicie nie powinno znajdować się więcej niż kilkanaście zdań. Podzielenie tekstu na sekcje jest dość łatwym zadaniem. Warto rozdzielić myśli na różne części. Im dokładniej to zrobimy, tym więcej sekcji otrzymamy. Głównie sekcje tekstu możemy oddzielić enterem, a śródtytuły nazywać odpowiednimi nagłówkami.

Pogrubienie tekstu i wyróżnienie

Gdy nasz tekst jest już podzielony na odpowiednie sekcje i nie jest już blokiem tekstu, kolejną czynnością którą powinniśmy wykonać w celu jego formatowania, jest pogrubienie i wyróżnienie odpowiednich słów w tekście. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie zarówno pod kątem czytelności jak i SEO. Pogrubione słowa kluczowe będą wskazówką dla Google o tym, o czym jest nasza witryna, a algorytmy indeksujące strony internetowe mają zdolność rozpoznawania formatowania tekstu. Dla osób czytających będzie to też czytelna wskazówka, na jakie elementy tekstu położony jest największy nacisk.

Edytowanie tekstu na laptopie.

Wyróżnić pogrubieniem możemy najważniejsze frazy, zdania czy myśli. Warto to robić, gdyż będzie on również estetyczny, a czytelnikom będzie go dużo łatwiej czytać. Jeśli pozwala na to charakter tekstu i strony WWW możemy również używać kolorów do wyróżnienia odpowiednich części tekstu. Dobrym pomysłem jest zastosowanie koloru głównego strony np. zielonego, jeśli stylistyka strony opiera się na takim kolorze. Kolorowego tekstu możemy używać do wyróżniania jedynie niektórych elementów lub wszystkich pogrubionych czcionek, dat wpisów, odnośników.

Linki, lista wypunktowania, tabele

Bardzo ważnym elementem formatowania tekstu jest zamieszczenie danych w formie list piniowych, tabel czy linków. Są to dodatkowe elementy, które wpływają na jakość tekstu zarówno pod kątem User Experience jak i SEO. W tekście możemy dodawać wypunktowania np. w formie podsumowań akapitów lub przedstawiać dane w taki sposób. Możemy też stosować tabele z konkretnymi danymi, wyliczeniami czy porównaniami. W tekście warto dodawać również linkowanie — w obrębie naszej strony internetowej jak i te wychodzące do serwisów zewnętrznych. Linki takie urozmaicą tekst i dadzą możliwość poznania innych artykułów lub danych na zewnętrznych witrynach. Możemy je dodawać w formie naturalnej lub w formie aktywnego słowa, po kliknięciu którego nasi czytelnicy zostaną przeniesieni na inną stronę WWW.

Projektowanie strony internetowej.

Google posiada możliwość rozpoznawania i wyodrębniania danych w tabelach czy na stronie. Świadczy o tym fakt obecności w wyszukiwarce answer boxów, czyli tzw. ramek odpowiedzi, w których Google często umieszcza wycinki — właśnie danych ze stron WWW na pozycji zerowej. Zamieszczone i wyróżnione dane dla wielu osób będą też możliwością szybkiego poznania odpowiedzi na dane pytanie bez konieczności szukania jej w tekście. Użytkownicy tacy będą zatem wybierali naszą stronę przed innymi witrynami gdy będą poszukiwali informacji, gdyż odnajdą je na naszej witrynie krótkim czasie bez konieczności czytania całego tekstu.

Multimedia

Formatowanie tekstu to też zamieszczanie w nim dodatkowych elementów wpływających na jakość czy odczucia wizualne. Dobrym na to przykładem są multimedia w postaci zdjęć, grafik czy filmików. Do bardziej oryginalnych form należą np. zdjęcia 360 stopni, filmiki 360 lub wirtualne spacery. Multimedia warto dodawać w każdym tekście, aby użytkownicy bez czytania mogli zapoznać się z treściami tego typu. Urozmaici to tekst i sprawi, iż będzie on bardziej przydatny. Należy jednak pamiętać o szybkości działania strony internetowej i o tym, aby multimedia nie wpływały negatywnie na czas wczytywania się podstron z tekstem. W tym celu warto analizować zmiany tego parametru podczas dodawania multimediów i robić to stopniowo.

Praca na laptopie z multimediami.

Dobrym pomysłem jest również korzystanie z konwerterów zdjęć, które będą konwertowały fotografie na takie o najwyższej rozdzielczości i najmniejszym możliwym rozmiarze. Są to darmowe optymalizatory zdjęć dostępny w sieci, z których możemy korzystać niezależnie. Kolejną podpowiedzią przy umieszczeniu multimediów na stronie jest osadzanie filmików bezpośrednio z serwisu YouTube. Serwis ten posiada dobrej jakość serwery hostingowe i nie ma sensu samodzielnie dodawać danego filmiku na własnych. Osadzenie nagrania jest bardzo proste, a przy tym nie będzie obciążało naszej witryny tak bardzo jak samodzielne wgranie na serwer nagrania i odtwarzanie go bezpośrednio.

Dlaczego warto formatować treści?

Formatowanie treści na naszych stronach internetowych jest niezwykle ważne z kilku powodów. Pierwszym z nich jest to, iż formatowanie treści wpływa na odczucia czytelników i użytkowników strony. Odpowiednio sformatowane teksty mogą budować nasz profesjonalny i pozytywny wizerunek. Mogą również przyciągać na stronę użytkowników, którzy otrzymując czytelny tekst, będą mogli szybciej pozyskiwać informacje i robić to w bardziej komfortowy sposób. Formatowanie tekstu jest także ważne ze względów pozycjonowania. Google chce dostarczać treści wysokiej jakości i wyżej pozycjonuje dopracowane oraz sformatowane treści — i ma ku temu wiele narzędzi. Poprzez formatowanie można zatem wpływać w pozytywny sposób na wysokość pozycji witryny w wyszukiwarce Google. Jest to bardzo efektywne działanie, gdyż prostymi czynnościami możemy istotnie poprawić ocenę witryny indeksie Google.

KONTAKT

Jeśli mają Państwo jakieś pytania, proszę o telefon lub skorzystanie z formularza kontaktowego..

formularz kontaktowy

Napisz do mnie:

Więcej o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.

Ta strona korzysta z plików cookie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej w Polityce Prywatności.