Częstochowa - miasto pełne kontrastów

Jest zadziwiającym ośrodkiem miejskim, na terenie którego spotykają się ze sobą turyści i pielgrzymi z całego świata. Częstochowa, najważniejszy ośrodek życia religijnego w Polsce, to miasto pełne różnorodnych zabytków. Tu obok skarbów sztuki sakralnej ujrzeć można wyjątkowe zabytki techniki oraz perełki mieszczańskiej architektury. Gdzie warto się wybrać, by w czasie wycieczki po tym mieście w pełni poczuć jego magię? Co warto zwiedzić w tym miejscu? Pozwólcie, że opowiem Wam o moim mieście, które znam od podszewki.. 😉

Częstochowa w pigułce


Do Częstochowy każdego roku zagląda około 4-5 milionów osób z całego świata. Są to głównie pielgrzymi, których kusi słynne sanktuarium na Jasnej Górze. Błędem jest jednak zakładanie, że turystyka w tym mieście koncentruje się tylko wokół klasztoru Paulinów. Pamiętajmy, że Częstochowa jest również bardzo ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i gospodarczego. To właśnie w tym mieście organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, tu również odbywają się Częstochowskie Spotkania Gitarowe. Międzynarodowy Plener Wiolinistyczny, Międzynarodowy Plener Jurajski – oto kolejne imprezy, dzięki którym do Częstochowy zagląda tak wielu gości.

Z kart historii – Częstochowa i jej dzieje


Miasto, które już w okresie średniowiecza stało się bardzo ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym, może się pochwalić długą i ciekawą historią. Skąd wzięła się nazwa osady? Jedni zakładają, że od połączenia słów „często” i „chować”, inni – że nazwa miasta pochodzi od słowiańskiego imienia Częstoch. Po raz pierwszy w dokumentach informacje na temat Częstochowy pojawiają się w początkach XIII wieku. Wtedy to na terenie dzisiejszego miasta istniały dwie osady: Częstochowa (okolice kościoła św. Zygmunta) oraz Częstochówka (na terenie dzisiejszej Jasnej Góry). Choć miejscowości te przez wieki były ze sobą ściśle połączone, oficjalne ich scalenie nastąpiło w początkach XIX wieku. To wtedy oficjalnie powstało miasto Częstochowa, a dwie niezależne niegdyś osady połączyły Aleje Najświętszej Maryi Panny.


Jakie wydarzenia miały największy wpływ na charakter współczesnego miasta?

Wiemy, że już pod koniec XIV wieku Częstochowa uzyskała prawa miejskie, a w XVI wieku cieszyła się opinią ważnego, dynamicznie rozwijającego się ośrodka gospodarczego. Odbywały się tu targi i jarmarki, a most mytowy na Warcie i pobierane tam opłaty zasilały budżet miasta.

Ratusz w Częstochowie
Ratusz w Częstochowie.

Pewien zastój gospodarczy nastąpił w wieku XVII, kiedy to miasto musiało się zmierzyć m. in. z potopem szwedzkim. Trwające 33 dni oblężenie Jasnej Góry wiązało się z wielkimi utrudnieniami dla wszystkim mieszkańców Częstochowy, przyniosło też miastu wiele zniszczeń. Napady, zarazy i epidemie nękały też miasto w XVIII wieku. Poprawę sytuacji przyniósł mieszkańcom Częstochowy dopiero wiek XIX, kiedy to miasto było już częścią Królestwa Polskiego.


A jak do czasu połączenia dwóch osad rozwijała się historia Czestochówki?

W dziejach tej osady najważniejszym wydarzeniem było sprowadzenie Paulinów, którzy od 1382 roku na Jasnej Górze opiekują się cudownym obrazem Matki Bożej. Rozwijająca się przy klasztorze osada być może nie rozwijała się aż tak dynamicznie, jak Częstochowa, jednak i ona doczekała się praw miejskich. Nadano je Częstochówce z 1717 roku, zmieniając jednocześnie nazwę osady na Górną Częstochowę.


W 1818 roku, wraz z wytyczeniem Alei Najświętszej Maryi Panny, zaczyna się proces jednoczenia obu osad. Od 19 sierpnia 1826 roku funkcjonują one jako jeden organizm miejski, noszący nazwę Częstochowa. Tak połączone miasto stało się w XIX wieku bardzo ważnym ośrodkiem życia gospodarczego. Dostęp do kolei warszawsko-wiedeńskiej pozytywnie wpłynął na rozwój miasta, powstawały też nowe fabryki, huty oraz osiedla robotnicze. Pomyślny rozwój miasta w XX wieku przerywany był przed wojny światowe. I ta I, i II, przyniosły miastu wiele strat – również w ludziach. Na szczęście powojenna Częstochowa szybko odzyskała dobrą formę. Dziś jest to ważny ośrodek gospodarczy i turystyczny, a liczne atrakcje sprawiają, że turyści coraz chętniej zaglądają na teren tego miasta. Co każdy z Was koniecznie powinien zobaczyć podczas wycieczki po Częstochowie?

Spacerkiem przez Częstochowę – na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę?


Ciekawych zabytków, którym podczas pobytu w Częstochowie warto poświęcić nieco więcej uwagi, jest sporo. Główną atrakcją w programie niemal każdej wycieczki po tym mieście jest Jasna Góra i znajdujący się tu zespół klasztorny Paulinów. To ważne sanktuarium, do którego każdego roku zaglądają miliony pielgrzymów z odległych stron świata. Piękna bazylika, kaplica z cudownym obrazem Batki Bożej, jasnogórskie fortyfikacje oraz muzea, w których prezentowane są wota oraz cenne zabytki sztuki sakralnej – oto główne powody, dla których warto zwiedzić to sanktuarium. Nie można jednak zapominać, że Częstochowa to nie tylko Jasna Góra, ale i piękne zabytki znajdujące się z dala od klasztornych murów. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Częstochowa - Jasna Góra.
Jasna Góra w Częstochowie.


Uwagę przyciągają podjasnogórskie parki: park Staszica oraz park 3 Maja. Założono je w latach 20-tych XIX wieku. Dziś zaliczają się one nie tylko do najpiękniejszych parków w Częstochowie, ale i do zacnego grona najstarszych parków publicznych w Polsce. W pobliżu parków znajduje się jeden z pawilonów wystawowych Muzeum Częstochowskiego. Jest to ciekawa placówka, której celem jest promocja kultury oraz badanie przeszłości miasta. Warto tu również zwrócić uwagę na obserwatorium astronomiczne, które wzniesiono jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.

Aleje Najświętszej Maryi Panny

Wielu wspaniałych wrażeń każdemu z nas dostarczy spacer Alejami Najświętszej Maryi Panny. Podzielone na trzy części, mogą się pochwalić łączną długością 1500 metrów oraz reprezentacyjnym charakterem. Przy ulicy tej można ujrzeć najpiękniejsze kamienice mieszczańskie oraz ratusz, który powstał w XIX wieku w połowie drogi między Częstochową a Częstochówką.

Aleja Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie
Aleja Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Przy ulicy tej na wyróżnienie zasługuje również zabytkowy budynek Kurii Arcybiskupiej oraz kościół św. Jakuba, będący dawniej prawosławną cerkwią. Cennym zabytkiem sztuki sakralnej jest też kościół św. Zygmunta, przy którym kończą się aleje. Pochodzi on z XV wieku i jest najstarszym zabytkiem Częstochowy. Choć jego barokowa fasada pochodzi z XVII wieku (podobnie jak większość wyposażenia) wciąż widoczne są tu cenne pamiątki z XV wieku, dzięki którym świątynia ta jest tak ważnym punktem w programie krajoznawczej wycieczki po tym mieście.

Podsumowanie

Częstochowa to ciekawe miasto, które może oczarować każdego. Dla jednych będzie ona celem pielgrzymki, dla innych – ważnym celem historycznej wycieczki. Jedno jest pewne – w tym mieście nikt na nudę nie będzie mógł narzekać, a znajdujące się tu zabytki, muzea i galerie oczarują swym pięknem każdego turystę.

W niedalekiej przyszłości postaram się napisać artykuł o 10 najlepszych atrakcjach jakie oferuje Częstochowa.. 🙂 Do następnego.. 😉

KONTAKT

Jeśli mają Państwo jakieś pytania, proszę o telefon lub skorzystanie z formularza kontaktowego..

formularz kontaktowy

Napisz do mnie:

Więcej o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.

Ta strona korzysta z plików cookie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej w Polityce Prywatności.